ARABIAN HORSE STUD IN MOROCCO
SELMAN
*[3] Khazzan Al Salhiyah SA, 2012
ogier arabski hodowli Selman Arabians
nasienie mrożone: 12.000 hrs
Khazzan Al Salhiyah jest ogierem pochodzącym z naszej hodowli. Został wyhodowany specjalnie na potrzeby zaplanowanej przez nas licytacji potomków i wystawiliśmy go na niej gdy miał 3 lata. Od razu pojawiła się stajnia chętna do kupienia go, a była to WSK Sunflower własności Delicji i Shailary Dreanor. Dziewczyny opiekowały się ogierem przez kilka miesięcy, w międzyczasie przeniosły go do nowo powstałej hodowli Ankara Stud. Siwek dzielnie reprezentował swój nowy dom na zawodach, a właścicielki dobrze o niego dbały, co zaskutkowało zdobyciem pierwszej w wirtualu Potrójnej Korony dla koni arabskich. My jako hodowcy byliśmy bardzo dumni z ogiera, a zarazem z jego rodziców, którzy przekazali mu najlepsze geny jakie tylko mogli przekazać. Niestety w listopadzie 2015 roku Delicja i Shailara zdecydowały się na zmniejszenie kadry z powodu braku czasu na prowadzenie Ankara Stud. Khazzan został wtedy wystawiony na sprzedaż, a my odkupiliśmy go jeszcze tego samego dnia, by mieć pewność, że jego potencjał nigdy nie zostanie zmarnowany.
Rodzicami Khazzana są jedne z najlepszych koni pokazowych w historii Selman Arabians. Oba zostały wyróżnione Orderami Zasługi przez Wirtualną Bazę Koni Zasłużonych. Ojciec to Sabeh Al Salhiyah maści siwej, zjawiskowy młody ogier, który co prawda nie zasłynął szczególnie wyjątkowo pod względem hodowli (ma tylko kilku potomków, z których oprócz Khazzana najbardziej znanym jest klacz Strawberry Swing Classic), ale jeżeli chodzi o osiągnięcia zdecydowanie ma się czym pochwalić. W 2015 roku na IX Międzynarodowym Festiwalu Konia Arabskiego został zwycięzcą championatu ogierów zdobywając tytuł International Arabian Stallion Champion 2015, a później głosami szerokiej publiczności z polskiego i węgierskiego wirtuala nagrodzono go tytułem Vice Najlepszego Arabskiego Ogiera Pokazowego 2015. Na koncie ma także złoty i srebrny medal w championatach Potrójnej Korony oraz wiele miejsc na podium. Matka Khazzana, również siwa Hamasa Latifa, niczemu nie ustępuje Sabehowi i na tym samym festiwalu zdobyła tytuł International Arabian Mare Champion 2015 oraz w głosowaniu tytuł Najlepszej Arabskiej Klaczy Pokazowej 2015. Rok później powtórzyła wielki sukces i na XI Festiwalu zajęła drugie miejsce w championacie. Opróćz tego na koncie ma dwa złote i jeden srebrny medal w championatach Potrójnej Korony oraz większość miejsc na podium. Pochodzenie Khazzana jest bardzo wartościowe i jest on zdecydowanie najlepszym potomkiem tej pary.
Ogier podczas pracy zachowuje się świetnie. Nie ma chyba żadnej rzeczy, która byłaby w stanie go rozproszyć; nieważne, czy byłby to człowiek machający obok niego jabłkami albo marchewkami, czy może grzejąca się klacz albo krzyczący ludzie - on przy treningu swoje myśli skupia maksymalnie na trenerze i wykonywaniu zadań, bo dobrze wie, że tylko regularne ćwiczenia doprowadzą go do sukcesu. Lubi zwracać na siebie uwagę, więc często zachowuje się tak, jakby chciał przykuć wzrok wszystkich wokół, ale szczerze mówiąc nie musi się nawet starać, bo jego piękno i elegancja są tak porywające, że nikt nie jest w stanie mu się oprzeć. Khazzan rusza się tak magicznie i zjawiskowo, że czasami gdy z nim ćwiczymy w pobliżu zbiera się mała grupka gapiów, którzy towarzyszą mu do końca treningu. Lubi gdy się na niego patrzy, dlatego na ringu na zawodach czuje się jak ryba w wodzie. Nie przerażają go hałasy, oklaski, błyski fleszy ani głośna muzyka. Pokazy to jego żywioł i codzienność, kocha to co robi i zawsze stara się pokazać z najlepszej strony przed sędziami. Ma bardzo szlachetną i delikatną budowę - nogi długie i silne, noszące bardzo lekko i elastycznie; głowa o typowym szczupaczym profilu łącząca się z długą szyją pod perfekcyjnym kątem; dumnie noszony, wysoko osadzony ogon. Nic dziwnego, że często dostaje bardzo wysokie noty.
Khazzan jest bardzo towarzyskim koniem i źle znosi samotność, dlatego zostawianie go samego w stajni czy na padoku jest niedopuszczalne, bo szybko robi się rozdrażniony i do głowy przychodzą mu głupie pomysły. W stadzie zawsze czuje się dobrze i bezpiecznie, ciągle szuka kontaktu z innymi końmi, zaczepia je i zaprasza do zabawy. Nigdy nie stoi bezczynnie, zawsze bryka beztrosko i korzysta z wolnego czasu. Lubi chodzić brudny, co przy tym umaszczeniu jest dla nas bardzo kłopotliwe. W kontaktach z ludźmi jest łagodny i spokojny, nie odczuwa niechęci nawet do obcych osób i bez problemu pozwala im się dotknąć. Nie jest nieprzewidywalny, więc nawet przy małych dzieciach nie ma zagrożenia, że komuś stanie się krzywda choćby przez przypadek. Uwielbia czyszczenie, podczas pielęgnacji jest całkowicie zrelaksowany i mógłby tak stać i stać godzinami gdy ktoś szoruje mu szczotką po grzbiecie. Trzeba go jednak oporządzać tylko za pomocą przedmiotów, z którymi był wcześniej zaznajomiony, więc gdy nagle zamiast czerwonego zgrzebła trzymamy w ręce niebieskie, nie ma się co dziwić, że Khazzan odskakuje i próbuje obwąchać nową rzecz. Podczas wizyt weterynarza jest trochę zestresowany.
brak